Saturday, March 5, 2022

Croatia's new solar plants with a total capacity of 350 MW by 2030.

           Željko Serdar/Novigrad


Croatia plans new solar plants with total capacity of 350 MW by 2030. In the forthcoming five-year period the average of investments into solar power plants will amount to 150 million kuna per year. This investment on average enables the construction of additional 20 MW of solar capacities annually. Croatian state-owned power utility Hrvatska elektroprivreda (HEP) plans new photovoltaic plants with a combined capacity of 350 MW by 2030, as in the next five years alone it will invest 750 million kuna ($113.7 million/100 million euro) in solar capacity.


Hrvatska elektroprivreda je u rad pustila petu po redu veliku neintegriranu (samostojeću) sunčanu elektranu. Riječ je o sunčanoj elektrani Kosore Jug priključne snage 2,1 MW, izgrađenoj na južnom dijelu Radne zone Kosore na području grada Vrlike.

U elektranu je na površini od 2,6 hektara ugrađeno gotovo 5.500 fotonaponskih modula. Očekivana godišnja proizvodnja od oko 2,9 GWh bit će dovoljna za zadovoljavanje potrošnje oko tisuću kućanstava. HEP je u ovu elektranu investirao oko 11 milijuna kuna.

Prva sunčana elektrana u portfelju HEPa je Kaštelir, snage 1 MW, koju je HEP u pogonu preuzeo 2019. godine. Elektrana je smještena na lokaciji Sabadin na području općine KaštelirLabinci u Istri.

Godišnja proizvodnja SE Kaštelir iznosi 1,4 do 1,5 GWh električne energije. To je jedina HEPova sunčana elektrana statusu povlaštenog proizvođača sa zajamčenom otkupnom cijenom. Na istoj je lokaciji 2021. godine izgrađena i puštena u rad i druga faza SE Kaštelir.

Sunčana elektrana Marići/HEP

Elektrana snage 2 MW godišnje će proizvoditi oko 2,9 GWh električne energije. Na površini od približno 40.000 četvornih metara instalirano je 9.240 fotonaponskih modula domaćeg proizvođača, tvrtke Solvis iz Varaždina. Vrijednost investicije iznosila je 15 milijuna kuna.

U istri je od prošle godine u pogonu i Sunčana elektrana Marići snage 1 MW. Elektrana je izgrađena na području općine Žminj, a godišnje će proizvoditi oko 1,2 GWh električne energije. Vrijednost investicije iznosila je 9 milijuna kuna. I u ovu se elektranu ugrađeni Solvisovi fotonaponski moduli. U planu je proširenje elektrane za dodatna 2 MW.

2,9

GWh očekivana je godišnja proizvodnja sunčane elektrane Kosore Jug

Do sada najveća HEPova sunčana elektrana izgrađena je na otoku Visu, a u pogon je ušla 2020. godine. Priključna snaga SE Vis je 3,5 MW, a smještena je na lokaciji površine 5,5 hektara, na brdu Griževa glavica u blizini naselja Žena Glava.

U elektrani je instalirano 11.200 fotonaponskih modula, a ugrađeno je pet frekvencijskih pretvarača nazivne snage 720 kW, proizvoda domaćeg proizvođača, tvrtke Končar, u suradnji s kojom je HEP realizirao ovaj projekt. Očekivana prosječna godišnja proizvodnja je oko 5 GWh električne energije čime se mogu podmiriti potrebe oko 1.600 kućanstava.

Izgradnjom sunčane elektrane, otok Vis dobio je vlastiti izvor obnovljive energije i veću sigurnost opskrbe električnom energijom. Vrijednost investicije iznosila je 31,3 milijuna kuna. U tijeku je postavljanje baterijskog spremnika uz sunčanu elektranu.

Sunčana elektrana Kaštelir/HEP

Baterijski spremnik snage 1 MW i kapaciteta 1,44 MWh koristit će se za pružanje usluga uravnoteženja elektroenergetskog sustava te u svrhu očuvanja stabilnosti mreže na otoku.

Sve navedene elektrane dio su HEPova plana da do 2030. godine u sunčanim elektranama ima 350 MW instalirane proizvodne snage.

Pozivamo sve zainteresirane partnere za razvoj i prodaju projekata obnovljivih izvora energije

Hrvatska elektroprivreda nastavlja istraživati mogućnost integracije u svoj proizvodni portfelj projekata obnovljivih izvora energije koji su završeni ili se nalaze u visokom stupnju razvoja.

S tim ciljem, na internetskim stranicama Hrvatske elektroprivrede objavljen je trajni javni poziv zainteresiranim partnerima za izgradnju i prodaju projekata obnovljivih izvora energije na području Hrvatske.

Novi javni poziv je upućen pravnim ili fizičkim osobama zainteresiranim za prodaju projekata: neintegriranih (samostojećih) sunčanih elektrana u razvoju i pogonu (snage uključivo i veće od 5 MW), prodaju projekata vjetroelektrana u pogonu (prednost imaju lokacije s više od 2.500 sati rada godišnje) te prodaju projekata hidroelektrana u razvoju i pogonu (snage uključivo i veće od 1 MW).

Poziv je, također, upućen i jedinicama lokalne samouprave (gradove i općine) zainteresiranim za izgradnju sunčanih elektrana, odnosno pripremu prostornoplanske dokumentacije za projekte sunčanih elektrana na površinama većim od 100.000 m2.

Prednost u odabiru imat će lokacije s većim brojem sunčanih sati i boljim mikrolokacijskim uvjetima.

Sunčana elektrana Vis/HEP

 Hrvatska elektroprivreda d.d (“HEP”) istražuje mogućnost razvoja i izgradnje projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u Republici Hrvatskoj te integracije već gotovih ili u visokom stupnju razvoja OIE projekata u svoj proizvodni portfelj. Uvažavajući zacrtane strateške ciljeve i potrebu za diversifikacijom projekata obnovljivih izvora energije, HEP traži:

zainteresirane Partnere za razvoj i prodaju projekata obnovljivih izvora energije na području Republike Hrvatske

Jedinice lokalne samouprave (gradove i općine) zainteresirane za izgradnju sunčanih elektrana čiji će se doprinos u razvoju i izgradnji Projekta očitovati kroz zajedničku pripremu prostorno-planske dokumentacije potrebne plohe za projekte sunčanih elektrana, površine veće od 100.000 m2.

Prednost u odabiru imat će lokacije s većim brojem sunčanih sati i boljim mikrolokacijskim uvjetima. Modeli i načini suradnje, kao i poželjni uvjeti odabira plohe za izgradnju sunčane elektrane, naknadno će biti definirani sporazumima o suradnji s jedinicama lokalne samouprave.

Partnere (pravne ili fizičke osobe) zainteresirane za:

Prodaju projekata neintegriranih (samostojećih) sunčanih elektrana u razvoju, snage uključivo i veće od 5 MW. Prednost u odabiru imat će lokacije s većim brojem sunčanih sati, boljim mikrolokacijskim uvjetima i prostorno-planskom dokumentacijom spremnom za razvoj projekta. U razmatranje će se uzeti Partneri koji imaju minimalno ishođenu lokacijsku dozvolu.

Prodaju projekata vjetroelektrana u razvoju. Prednost pri odabiru imat će Partneri koji imaju ishođenu pravovaljanu građevinsku dozvolu i lokacije s više od 2.500 sati rada godišnje. U razmatranje će se uzeti Partneri koji imaju minimalno ishođenu lokacijsku dozvolu.

Prodaju projekata vjetroelektrana u pogonu. Prednost pri odabiru imat će lokacije s više od 2.500 sati rada godišnje.

Prodaju projekata hidroelektrana u razvoju, snage uključivo i veće od 1 MW. Prednost pri odabiru imat će Partneri koji imaju ishođenu pravovaljanu građevinsku dozvolu. U razmatranje će se uzeti Partneri koji imaju minimalno ishođenu lokacijsku dozvolu.

Prodaju projekata hidroelektrana u pogonu, snage uključivo i veće od 1 MW.

 HEP poziva sve zainteresirane Partnere da na e-mail adresu oglas-projekti@hep.hr pošalju Pismo namjere sa sljedećim podacima:  

Jedinice lokalne samouprave trebaju dostaviti pismo potpisano od strane gradonačelnika ili načelnika s kartografskim prikazom i podacima (katastarska općina, katastarska čestica, površina plohe, očekivano vrijeme izmjene prostorno-planske dokumentacije) predložene lokacije za izgradnju sunčane elektrane.

Partneri (pravne ili fizičke osobe) trebaju dostaviti sljedeće podatke: naziv i nositelj projekta, snaga elektrane, analiza isplativosti za projekte u razvoju, podaci o godišnjoj proizvodnji za projekte u pogonu, lokacija elektrane (kartografski prikaz i broj katastarske čestice), status za projekte u razvoju (navod o posjedovanju građevinske/lokacijske dozvole, navod o statusu rješavanja imovinsko-pravnih odnosa i navod o statusu priključka na elektroenergetsku mrežu) i navod o očekivanoj otkupnoj cijeni projekta.

Pismo namjere mora biti napisano na poslovnom memorandumu s navedenim kontaktnim podacima (adresa, e-mail, broj telefona) odgovorne osobe zainteresiranog Partnera.

HEP će iskaze interesa zainteresiranih Partnera primati trajno, odnosno do opoziva.

Nakon primitka Pisma namjere s osnovnim podacima i obavljene preliminarne evaluacije projekata, HEP će odabranim partnerima uputiti zahtjev za slanjem detaljnijih informacija.

 Više informacija na: 

HRVATSKA ELEKTROPRIVREDA d.d.

Ulica grada Vukovara 37, 10 000  Zagreb  ·  Tel: +385 1 63 22 111 www.hep.hr


No comments:

Post a Comment