Na sjednici Vlade Republike Hrvatske usvojen je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji. Time se hrvatski zakonodavni okvir usklađuje s europskom Direktivom o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora, a istovremeno se unose ključne promjene koje će imati konkretan utjecaj na građane, poduzetnike i investitore.
"Ovim Zakonom činimo važan korak naprijed u energetskoj tranziciji, osiguravamo ravnotežu između interesa građana, gospodarstva i energetskog sustava te stvaramo temelje za dugoročno održiv razvoj hrvatske energetike", istaknuo je ministar Šušnjar.
Jedna od važnih novosti je uvođenje novog sustava samoopskrbe električnom energijom. Umjesto dosadašnjeg modela neto-mjerenja, uvodi se neto-obračun, koji pravednije vrednuje višak struje koji korisnici predaju u mrežu. Građani i poduzetnici koji proizvode vlastitu energiju ubuduće će sudjelovati u pokrivanju mrežnih troškova prema količini električne energije koju stvarno preuzmu iz mreže, što osigurava održiv i pošten sustav za sve korisnike. Za one koji već koriste postojeći sustav predviđeno je prijelazno razdoblje od 10 godina.
Zakon također omogućuje proizvodnju električne energije za vlastite potrebe i na udaljenim lokacijama, pod uvjetom da su sva mjerna mjesta na ime istog korisnika. Ova mjera otvara nove mogućnosti za veće investicije, fleksibilnost i decentraliziranu proizvodnju energije.
Pojednostavljena su i pravila za osnivanje energetskih zajednica građana, što će dodatno osnažiti njihovu ulogu u energetskoj tranziciji, te su uvedeni stroži kriteriji za održivost biogoriva te zabrana potpora za spaljivanje otpada ako nije prethodno osigurano njegovo odvojeno prikupljanje.
Posebno je važno da će se temeljem ovog Zakona izraditi plan razvoja elektroenergetske infrastrukture i skladišnih kapaciteta, čime se stvaraju uvjeti za još veću integraciju obnovljivih izvora u mrežu.
Prema prijedlogu, uspostavlja se i novi sustav potrošnje vlastite obnovljive energije i samoopskrbe, a koje će biti posljedice i kako bi to trebalo funkcionirati, objasnio je energetski stručnjak.
- Zakonski okvir je sada postavljen i vi električnu energiju koju ste proizveli na vašoj elektrani na Braču, koristite u Splitu, ali isto tako i vaša djeca u Zagrebu. Nema gubitka i vi niste ostatak prodavali na mrežu, već ste koristili koliko vam treba. Ako bude koja razlika, ona se plati ili doda ili se odbije. Ali u svakom slučaju je iskorak napravljen i vi sada 25 godina, koliko je vijek jedne sunčane elektrane, možete mirno reći imam svoju električnu energiju na svoja tri obračunska mjesta, rekao je Ivica Jakić, energetski stručnjak.
Pojasnio je i što znači energetska zajednica:
Vi stanujete u stambenoj zgradi. Ima stotinu stanova, ali imate veliku površinu krova. Dovoljno je 51 posto stanara. Više nije potrebno 100 posto. Demokratski, ako je prosta većina, možete svaki svoj projekt ostvariti. Bez obzira na to što pet susjeda to neće, ali oni ne sudjeluju u financiranju. Ako je ta energana na krovu postavljena i 51 % se suglasilo, oni će financirati sunčanu elektranu koja će omogućavati da se električna energija podijeli stanarima proporcionalno koliko je tko sudjelovao. Tu nema financijskog okvira, to je samo električna energija koju ste dobili. Indirektno ste dobili i novac jer nećete plaćati račune, zaključuje Jakić.
ReplyDeleteUspostavlja se novi sustav potrošnje vlastite obnovljive energije i samoopskrbe, s početkom primjene od 1. siječnja 2026. godine, budući da je Hrvatska dobila dvogodišnju odgodu primjene odrednica EU zakonodavstva kojima više nije dopušteno da kupci u samoopskrbi imaju subvenciju kroz neplaćanje mrežnih naknada i ostalih davanja pri preuzimanju električne energije iz mreže.
S tim u vezi, mijenja se model samoopskrbe, kojim se ukidaju neto-mjerenja za nove korisnike, dok se za postojeće korisnike taj model zadržava do deset godina od izdavanja potvrde o trajnom pogonu.
Umjesto neto-mjerenja, uvodi se neto-obračun, gdje se vrijednost predane energije koristi za umanjenje računa, a naknada za korištenje mreže se obračunava na temelju ukupno preuzete energije iz mreže i ne umanjuje se više količinom predane električne energije u mrežu. Takvom metodologijom omogućuje se da se vrijednost predane energije koristi za umanjenje računa.
Nadalje, kod pružatelja javnih usluga i kućanstava proizvodnjom za vlastitu potrošnju smatra se i proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora koja je smještena iza drugih obračunskih mjernih mjesta (na udaljenoj lokaciji) pod uvjetom da obračunska mjerna mjesta pripadaju istom potrošaču vlastite obnovljive energije.