Energetski izazov jedan je od najvećih
izazova s kojima se Europa danas susreće. Nagli rast cijena energije i
sve veća ovisnost o uvozu čine opskrbu energijom sve nepouzdanijom te
ugrožavaju čitavo gospodarstvo. Potrebno je donijeti ključne odluke kako
bi se znatno smanjile emisije CO2 i suzbile klimatske promjene. U
nadolazećim godinama bit će potrebna velika ulaganja kako bi se europska
energetska infrastruktura pripremila za budućnost.
Ciljevi EU-a „20-20-20”
Cilj je energetske politike EU-a osigurati sigurnu, pouzdanu i održivu opskrbu energijom po dostupnim cijenama. Energetska politika temelji se na ciljevima EU-a „20-20-20” koje treba postići do 2020.:- 20 postotno smanjenje emisija stakleničkih plinova u EU-u u usporedbi s 1990.
- 20 postotni udio energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije u EU-u
- 20 postotno povećanje energetske učinkovitosti u EU-u.
Dugoročni cilj EU-a smanjenje je emisija stakleničkih plinova do 2050. za 80 – 95% u odnosu na 1990., uz istodobno osiguranje opskrbe energijom i održavanje konkurentnosti.
Ušteda energije za 20% do 2020.
- smanjenja emisija
- povećanja energetske sigurnosti i konkurentnosti
- smanjenja troškova energije.
Slobodno kretanje energije
Električna energija i plin prenose se putem električnih mreža i plinovoda koji često prelaze državne granice. Odluke iz područja energetske politike jedne zemlje neminovno utječu na druge zemlje.Osiguranjem slobodne trgovine energijom u EU-u omogućuju se:
- konkurentne cijene
- veći izbor za potrošače
- sigurnija opskrba
- sigurnost za ulagače u nove tehnologije obnovljive energije i infrastrukturu.
Tehnološki zaokret
Ako ne učini znatan tehnološki zaokret, EU do 2050. neće postići svoje ciljeve smanjenja emisija CO2 u sektoru električne energije i prometu. Strateškim energetskim tehnološkim planom utvrđuje se srednjoročna strategija za sve sektore.Potrebno je ubrzati razvojne i demonstracijske projekte za najvažnije tehnologije kao što su druga generacija biogoriva i pametnih električnih mreža. Istraživači i tvrtke EU-a trebaju uložiti dodatne napore kako bi zadržali vodeće mjesto na rastućem međunarodnom tržištu energetske tehnologije te kako bi pojačali suradnju sa zemljama izvan EU-a u području posebnih tehnologija.
Snažno međunarodno partnerstvo
Europsko energetsko tržište najveće je regionalno tržište na svijetu (s više od 500 milijuna potrošača) i najveći uvoznik energije. Neki od izazova s kojima se EU susreće, kao što su klimatske promjene, pristup nafti i plinu, tehnološki razvoj i energetska učinkovitost, zajednički su većini zemalja, pa ih treba rješavati u okviru međunarodne suradnje.U međunarodnoj energetskoj politici potrebno se zauzimati za zajedničke ciljeve sigurnosti opskrbe energijom, konkurentnosti i održivosti. Odnosi sa zemljama proizvođačima i tranzitnim zemljama važni su, ali sve veću važnost imaju i odnosi sa zemljama koje su veliki potrošači energije, a posebno sa zemljama s rastućim gospodarstvom i zemljama u razvoju.
Hrvatski Centar Obnovljivih Izvora Energije (HCOIE)
No comments:
Post a Comment